به گزارش مسترتشخیص، از روز گذشته اخباری منتشر می‌شود که از عرضه نسخه وارداتی خودروی فست‌بک چینی یعنی جک J7 از سوی کرمان موتور حکایت دارد. طبق اعلام آن‌ها خودروی فوق از مشخصاتی همچون پیشرانه 1.5 لیتری 150 اسب بخار و 210 نیوتن‌متری، با ظاهر جلوی متفاوت و قیمت جهانی 14 هزار دلار بهره‌مند است. اما آیا این خبر صحت دارد؟

واردات جک J7 موضوعیت ندارد

طبق پیگیری‌های صورت‌گرفته از سوی  تجارت‌نیوز، شرکت کرمان موتور واردات جک J7 را قویاً تکذیب کرد و آن را شایعه‌ای بیش ندانست.

بر اساس قوانین گمرکی، هر محصولی و با هر مشخصاتی که توانایی تولید یا مونتاژ آن در داخل کشور مهیا باشد، حق ورود به داخل کشور ندارد. جک J7 نیز در داخل کشور، تحت برند KMC و زیر نظر کرمان موتور در حال مونتاژ بوده و بنابراین عرضه نسخه وارداتی آن موضوعیت ندارد.

تفسیر به رأی یک قانون

بر اساس مصوبه‌ای که سال 1388 تصویب شده، واردات کالاهای نهایی که تولید داخل دارند به صورت ریفاینانس ممنوع است. اما این مصوبه، راه را برای تفسیر باز می‌گذارد.

از یک سو مخالفان واردات خودرو می‌توانند اعلام کنند که این محصولات، به صورت هاچ‌بک، سدان، لیفت‌بک و کراس‌اوور در داخل کشور تولید می‌شود؛ بنابراین واردات خودرو طبق قانون باید ممنوع باشد.

این گروه می‌توانند بگویند  که خودروهای چینی با مشخصات مشابه محصولات کیا و هیوندای، داخل کشور در حال مونتاژ بوده و نیازی به واردات نیست.

اما در سمت دیگر ماجرا، موافقان واردات می‌توانند در مورد واردات خودرویی همچون جک J7، قانون را این گونه تفسیر کنند که نسخه وارداتی، تفاوت‌هایی با J7 مونتاژی کرمان موتور دارد و دقیقاً مشابه آن نیست. بنابراین شرکت دیگری حق واردات و عرضه این خودرو را داخل کشور دارد.

در هر حال خلأ قانونی می‌تواند راه را برای تفسیر و سوء‌استفاده برخی افراد ذی‌نفع باز کند.

منبع: تجارت نیوز