به گزارش مسترتشخیص، دومین ماه امسال بود که عرضه خودرو در بورس کالا شروع شد؛ عرضه‌هایی که همچنان ادامه دارد اما هنوز با مخالفت و سنگ‌اندازی وزارت صمت، شورای رقابت، سازمان بازرسی و برخی از نمایندگان مجلس روبروست. با این حال اما پیگیری‌ها باعث شده است که عرضه خودرو در بورس کالا فعلا ادامه‌دار باشد.

تا به امروز 143 خودرو در مدل‌ها و رنگ‌های مختلف در بازار سرمایه عرضه شده که تمامی این خودروها با استقبال بسیار زیادی مواجه شدند.

در برخی از روزها تعداد عرضه در بازار کم بوده است و همین موضوع باعث شد میانگین قیمت خودرو افزایش یابد. در روزهایی که تعداد عرضه‌ها بالا بوده است نیز خودروها با قیمت پایه و درب کارخانه معامله شده‌اند.

بورس کالا دی ماه نیز شاهد عرضه‌های متنوع بوده و در این ماه استقبال بسیار زیادی از عرضه‌ها صورت گرفت.

شرایط خرید خودرو از بورس کالا

برای خرید خودرو از بورس کالا در وهله اول باید در سجام ثبت نام کرد و پس از آن توسط یک کارگزاری اقدام به دریافت کد کالایی کرد. (برای دریافت کد بورسی محدویت سنی وجود ندارد.)

برای اتمام مراحل باید فرد دریافت‌کننده کد کالایی، یک حساب وکالتی داشته باشد و در نهایت به وسیله لینک‌های ارسال شده توسط کارگزاری می‌توان وارد سامانه مورد نظر شد و خرید خودرو در بورس کالا را انجام داد.

نکته مهم اینجاست که باید نقدینگی لازم برای خرید خودرو از بورس در حساب دارنده کد کالایی باشد. (با توجه به شرایط عرضه هر خودرو 50 تا 100 درصد مبلغ به همراه هزینه‌های اضافه یعنی شماره‌گذاری و… نیز باید در حساب موجود باشد.)

پس از ثبت درخواست و تایید فرد متقاضی، وی تنها سه روز فرصت دارد که مبلغ باقی مانده را به حساب وکالتی خود واریز کند و در ازای هر روز تاخیر باید 0.25 درصد از ارزش کل معامله را به عنوان جریمه پرداخت کند.

در نهایت اگر پس از 6 روز هزینه خودرو پرداخت نشود، معامله فرد فسخ می‌شود و 5.5 درصد نیز به عنوان هزینه فسخ معامله باید توسط خریدار پرداخت شود.

منبع: تجارت‌نیوز