مسترتشخیص- هفته گذشته از تخلف بزرگ گروه بهمن پرده برداشته شد. در آن گزارش عنوان شده بود که گروه بهمن، نسبت به فروش خودرو در سامانه یکپارچه اقدام کرده که قیمت آن در حدود 30 هزار دلار است. این در حالی است که هیأت وزیران در جلسه 26 مرداد ماه 1401، به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران درآیین‌نامه واردات خودرو و در اولین بند آن تأکید کرده بود که واردات خودرو با قیمت زیر ۲۰ هزار یورو (فوب) مجاز و اولویت واردات با خودرو‌های زیر ۱۰ هزار یورو (فوب) است.

خودرویی که گروه بهمن نسبت به عرضه آن اقدام کرده، هونگچی H5 است. خودرو چینی که لقب رولزرویس را هم دارد. بدین جهت، محصول جدید گروه بهمن در زمره خودروهای لوکس است، ‌این در حالی است که دولت سیزدهم بارها تأکید کرده که هدف از واردات خودرو، تنظیم بازار است نه ‌باز شدن مرزها برای واردات خودروهای لوکس.

 قیمت علی‌الحساب هونگچی H5 که در سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی اضافه شده، یک میلیارد و950 میلیون تومان محاسبه شده است. البته بابت مالیات، هزینه‌های پلاک‌گذاری و… حدود 40 درصد به این قیمت افزوده خواهد شد که در این حالت، قیمت تمام شده هونگچی H5 شاید در حدود دو میلیارد و 730 میلیون تومان تمام شود. اما شنیده‌ها حکایت از آن دارد که قیمت این خودرو لوکس در زمان تحویل به بیش از 3 میلیارد و 200 میلیون تومان خواهد رسید. از آنجا که گروه بهمن ید طولایی در گرانفروشی دارد و هنوز پرونده گرانفروشی‌اش باز است، احتمال دارد قیمت هونگچی H5 خیلی بالاتر از قیمت شنیده شده، برای خریداران تمام شود. 25 بهمن ماه سال گذشته سازمان تعزیرات حکومتی، شرکت بهمن موتور را به دلیل گرانفروشی، مشمول جریمه ۱۳۸۶۰ میلیارد تومانی کرد. بر اساس این حکم، شرکت بهمن موتور مکلف به استرداد مبالغ اضافی اخذ شده در حق خریداران در بازه زمانی تخلف (سال ۱۴۰۰) شد. دست‌اندازی در قیمت‌های بازار، دلالی سازمانی، قیمت‌سازی و کنترل عامدانه تولید و عرضه برای افزایش قیمت از سوی تولیدکننده‌، موضوعاتی است که به گروه بهمن نسبت داده شده است. البته گروه بهمن زمانی که رأی علیه‌اش صادر شد، قبول نکرد و اعلام کرد که این رأی مغایرت کامل با قوانین و مقررات کشور دارد و حق خود می‌داند پیگیری‌های لازم برای ابطال رأی و احقاق حقوق خود و سهامداران گروه را به عمل آورد. بر این اساس گروه بهمن با علم بر اینکه تخلف کرده است اما زیر بار پرداخت جریمه و استرداد پول به مردم نرفت و به رأی سازمان تعزیرات اعتراض کرد.

بعد از گزارشی که ایران اقتصادی (8آبان ماه)‌ در مورد واردات خودرو لوکس گروه بهمن نوشت، این مجموعه واکنش نشان داد و در تماس تلفنی تأکید کرد که قیمت هونگچی H5 حدود 19 هزار و 800 دلار بوده است. برای راستی‌آزمایی این موضوع قیمت این خودرو را از منابع مختلف جست‌وجو کردیم. یکی از سایت‌ها www.drivearabia.com بود. در این سایت قیمت خودرو هونگچی H5 سال 2023 حدود 79 هزار درهم تعیین شده بود. با توجه به نرخ برابری دلار و درهم (3.67) قیمت دلاری این خودرو 21 هزار و 525 دلار است که با دلار بازار آزاد (51 هزار و 300 تومان) قیمت این خودرو یک میلیارد و 104 میلیون تومان تمام می‌شود. حال اگر تعرفه واردات خودرو را 100درصد در نظر بگیریم، قیمت این خودرو 2 میلیارد و 208 میلیون تومان می‌شود. به این عدد 40 درصد هزینه شماره گذاری، مالیات و... هم اضافه شود، خودرو هونگچی H5، ‌حدود 3 میلیارد و 91 میلیون تومان خواهد شد. حال در این خصوص دو سؤال مطرح است؛ با چه مجوزی گروه بهمن خودرو 21 هزار دلاری وارد کرده است؟ چه لزومی دارد که با توجه به محدودیت ارزی کشور چنین خودرو لوکسی ثبت سفارش شود؟

اما در سایر بازارها، خودرو یاد شده چند تمام می‌شود؟ جست‌و‌جوی ساده نشان می‌دهد که هونگچی H5 از 28هزار و 900 دلار آغاز می‌شود و تا 32 هزار دلار هم به فروش می‌رسد. در عکس روبه‌رو و در جست‌و‌جوی گوگل به صورت مشخص قیمت این خودرو آمده است. منابع خبری دیگری عنوان کردند که در بازار چین، اگر هونگچی H5 را با موتور 1.5 لیتری سفارش دهید، قیمتش از 160 تا 170 هزار یوآن متغیر است که تقریباً معادل 22 هزاردلار می‌شود. البته اگر نسخه هیبریدی همین موتور را بخواهید، قیمتش 200 تا 226 هزار یوآن می‌شود که معادل تقریبی 27 تا 31 هزاردلار است. حال اگر هونگچی H5 را با موتور 1.8 لیتری سفارش دهید، قیمتش حدود 190 هزار یوآن یا تقریباً 26 هزاردلار می‌شود و در نهایت اگر هونگچی H5 را با موتور 2.0 لیتری بخواهید، باید 180 تا 216 هزار یوآن برای آن پرداخت کنید که تقریباً معادل 25 تا 29 هزاردلار است. در سایت carnewschina.com نیز محدوده قیمت این خودرو 29 هزار و 542 دلار عنوان شده است. به هر ترتیب سدان جدید Hongqi H5 که در بازار خودرو چین عرضه شده قرار است با خودروهایی مانند EU7 پکن، هوندا آکورد و تویوتا کمری رقابت کند.
از آنجا که قرار بود واردات خودرو با هدف تنظیم بازار باشد و تأکید بر واردات خودروهای ارزان قیمت (10 هزار دلار) بود، به طور قطع خودرو جدید چینی که در سامانه فروش خودرو، قرار گرفته، نمی‌تواند هیچ آرامشی به بازار خودرو بدهد، چرا که قیمت آن بسیار بالا تمام می‌شود و همچنین شرایطی فراهم خواهد شد که دوباره بازار فروش خودروهای لوکس جان بگیرد. اگر گروه بهمن به صورت واقعی به دنبال آرامش بازار خودرو بود، می‌توانست ارزی که برای خودرو هونگچی H5 در نظر گرفته است، برای افزایش تولید سایر محصولات مونتاژی خود بگذارد، در این شرایط حداقل صف خرید محصولاتش در بازار کاسته و فاصله قیمت کارخانه و بازار حداقلی می‌شد.

منبع: ایران جیب