به گزارش مسترتشخیص، حدود 14 روز پیش بود که اولین محموله وارداتی خودرو به ایران رسید و به گفته بسیاری از مسئولان واردات خودرو تاثیر خوبی بر بازار نخواهد داشت و ممکن است باعث افزایش قیمت خودرو شود.

طبق وعده وزارت صمت از دی 1401 قرار است تا از دی ماه فروش خودروهای وارداتی در بورس کالا آغاز شود و امیدواریم که واردات خودرو تاثیر خوبی بر قیمت‌ها در بازار داشته باشد.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از آغاز فروش خودروهای وارداتی در آینده نزدیک در بستر بورس کالا خبر داد و تاکید کرد که مجوزهای لازم برای فروش و شماره‌گذاری خودروهای وارداتی انجام شده و هیچ مانعی برای  ترخیص، شماره‌گذاری و فروش و واردات خودروها وجود ندارد.

امید قالیباف، ضمن اعلام این خبر، گفت: تاکنون حدود ۴۰ هزار ثبت سفارش برای واردات خودرو انجام شده است و اولین فروش خودروهای خارجی در دی‌ماه انجام خواهد شد و بزودی خودروهای وارداتی در تابلوی بورس کالا به فروش می‌رسند.

سخنگوی وزارت صمت ادامه داد: تمام مجوزهای لازم برای فروش و شماره‌گذاری خودروهای خارجی انجام شده است و اکنون هیچ مانعی برای واردات، ترخیص، شماره‌گذاری و فروش خودروها وجود ندارد.

وی ضمن تاکید بر شتاب گرفتن واردات خودرو، ضمن اشاره به طرح‌های فروش‌ خودروهای داخلی، گفت: در راستای هدف‌گذاری انجام شده وزارت صمت مبنی بر عرضه ۹۰۰ هزار دستگاه خودرو طی شش ماه آینده، در روزهای پیش‌رو، مجموعا حدود ۱۷۰ هزار دستگاه خودرو تولید داخل توسط دو شرکت بزرگ خودروساز عرضه خواهد شد.

مشاور وزیر صمت در ادامه همچنین به ۴۰۰۰ دستگاه شاهین عرضه شده در معاملات امروز (یکشنبه ١٨ دی ماه) بورس کالا، اشاره و تصریح کرد: برای این تعداد عرضه تنها ۱۵۴۵ متقاضی وجود داشت که توانستند با همان قیمت پایه ۳۰۴ میلیون تومان خودرو را خریداری کنند.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان خاطرنشان کرد: به‌زودی فشار عرضه خودرو افزایش خواهد یافت و این موضوع قطعا موجب اشباع بازار و حذف تقاضای سرمایه‌ای خواهد شد.

پیش از این نیز این مقام مسئول در وزارت صمت ضمن تاکید بر اینکه روند واردات خودروها سرعت بیشتری خواهد گرفت و هدف‌گذاری واردات ۱۰۰ هزار دستگاه تا پایان سال محقق خواهد شد، اعلام کرده بود که برای فروش و عرضه خودروهای وارداتی، به صورت تحویل فوری و سه ماهه از هفته سوم دی ماه برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است.

منبع: تجارت‌نیوز